5
18 חוות דעת
 
 
 
 
 
פרופ' אלכסנדר בלנקשטיין
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

תחומי מומחיות

 
 
בדיקת אוטראסאונד
 
 
 
פרופ' אלכסנדר בלנקשטיין הינו מומחה לאבחון באמצעות אולטרה-סאונד, והוא מבצע בדיקות אולטרה-סאונד לאבחון בעיות אורתופדיות ברקמות רכות, לרבות: גידים, שרירים, רצועות, כתפיים, מרפקים, כפות ידיים, גידי אכילס וקרסוליים, פרקי ירכיים אצל תינוקות ומבוגרים, זיהוי דלקות, שטפי דם, הסתיידויות, זיהוי גופים זרים, אבחונים מוקדמים של תהליכים ארטריטיים - שחיקתיים בברכיים עם נזק לרקמות רכות, בעיות רוימטיות של פרקים ועוד.

בתחום בדיקות הכתפיים, ניתן לבצע הערכה של מצב הגידים, תוך כדי תנועה של האיבר הנבדק על מנת לאבחן קרעים שלמים או חלקיים או תהליכים דלקתיים. ניתן לזהות משקעי סידן במסובבי הכתף, ותהליכים כמו בורסיטיס או הצטברות נוזלים חריגה. בבדיקת כתף ניתן גם לזהות פריקות של גיד הביצפס או פרק של עצם הבריח.

השימוש בבדיקת ההדמיה במערכת השלד תופס תאוצה רבה. ההתפתחות הטכנולוגית ושיפור איכות התמונה מגדילים את השימושים הקליניים שניתן לעשות בבדיקה, ומעמיקים את אפשרויות הדיוק באבחנה.
 
 
 
 
 
בדיקות האולטרה-סאונד מתאימות בין היתר גם לספורטאים, הסובלים מחבלות ספורט, חבלות אימונים ועוד. הבדיקות ניתנות לביצוע תוך כדי תנועת האיבר הנבדק. בדיקת אולטרה-סאונד הינה זמינה, יעילה, זולה ולא כואבת. ניתן להיעזר במתמר כדי למקד נקודת רגישות מקסימלית. ניתן גם לעשות השוואה לצד הנגדי, וחשוב מכך - אין פליטה של קרינה מייננת, לכן הבדיקה בטוחה.
בדיקת האולטרה-סאונד נוחה, ידידותית, היא איננה חודרנית, ולכן אינה כואבת, וכל אחד ואחת יכול/ה לעבור אותה. גם מטופלים הנושאים בגופם שתלים פנימיים, יכולים לעבור את הבדיקה, וזאת בניגוד לבדיקות אחרות, כגון MRI, שאינה ניתנת לביצוע בבני אדם בעלי שתלים. בדיקת ה- CT אף כרוכה בקרינה רבה. מעבר לזאת, שתי הבדיקות הללו יקרות מאוד, ולא זמינות באופן מיידי. האולטרה-סאונד, לעומתן, זולה וזמינה הרבה יותר.

בדיקת האולטרה-סאונד מהירה יחסית. בנוסף לכך, הבדיקה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא עם המטופל. ניתן לצפות בממצאי הבדיקה על גבי מסך בזמן אמת, ולקבל הסבר תוך כדי הבדיקה. אמינות הממצאים הינה ברמה גבוהה. הבדיקה משמשת רופאים רבים להערכת מצב השלד.

ממצאי בדיקת אולטרה-סאונד אורתופדית מאפשרים לבצע הערכה ראשונית של גידולים ברקמה רכה, עם התייחסות לגודל הממצא ותוכנו: מיקום, מרקם והתנהגות כלפי רקמות סמוכות.

חשוב לציין, שבדיקת האולטרה-סאונד היא ללא קרינה מייננת ותיעשה על-ידי מומחה מנוסה, העוסק בתחום ייחודי זה.
 

רפואת תינוקות

 
 
בדיקת פרקי ירך אצל תינוקות
 
 
 
לבדיקת אולטרה-סאונד בתינוקות יש חשיבות גדולה, היות והיא מאפשרת אבחנה מוקדמת של נקיעה מולדת של מפרק הירך, כלומר יציאת ראש עצם הירך מתוך המכתשית. שכיחות התופעה, על צורותיה השונות, נעה בין 0.7% ל- 1.4%. קיימת חשיבות רבה לאבחון מוקדם של ליקוי זה, סמוך ככל האפשר לאחר הלידה, מכיוון שהטיפול בתקופה זו פשוט יותר, משכו קצר יותר והתוצאות טובות יותר. יש לציין, כי שכיחות יתר של נקע מלידה מתגלה ביילודים השייכים למשפחות אשר להן היסטוריה רפואית של אי יציבות במפרקי הירך או בילדים שנולדו בלידת עכוז, תאומים, עוברים גדולים, מיעוט מי שפיר (מה שגורם להגבלת תנועות העובר) וגורמים נוספים.
 
 
 
 
בדיקת האולטרה-סאונד אצל ילדים הוכחה כאמינה וכיעילה באבחון ליקויים במפרקי הירך. לאור האבחנה והטיפול המוקדם, ירדה בצורה משמעותית כמות הניתוחים של פרקי הירכיים. במקרים אחרים, כשקיימת פריקה של ראשי עצמות הירך, והאבחנה לא נעשית, והתינוק לא מטופל – הבעיה תתעורר רק כשהפעוט יתחיל ללכת, ולצלוע באופן קשה. במקרים כאלה, הטיפולים יהיו מסובכים יותר, ולעיתים יגיעו אף לניתוח.
 

 

 
 

מאמרים ומידע

 
להלן מאמר סקירה, המפרט את האפשרויות השימושיות של האולטרה-סאונד הדיאגנוסטי בתחום האורתופדיה. המאמר פורסם ביום 15.2.2011, בכתב-עת אלקטרוני בינלאומי הנקרא World Journal Of Orthopedics.

אולטרה-סאונד אבחוני באורטופדיה קלינית – הסטטוסקופ האורטופדי

בנוסף, ניתן להתרשם מקורות חייו העשירים של פרופ' אלכסנדר בלנקשטיין, וממגוון ארגוני הרפואה הבינלאומיים אליהם הוא משתייך.
World Journal of Orthopedics - Editorial Board - 2010-2014
 
למידע נוסף ולתיאום תור הקליקו כאן.